DOLAR
EURO
ALTIN
BIST
Adana Adıyaman Afyon Ağrı Aksaray Amasya Ankara Antalya Ardahan Artvin Aydın Balıkesir Bartın Batman Bayburt Bilecik Bingöl Bitlis Bolu Burdur Bursa Çanakkale Çankırı Çorum Denizli Diyarbakır Düzce Edirne Elazığ Erzincan Erzurum Eskişehir Gaziantep Giresun Gümüşhane Hakkari Hatay Iğdır Isparta İstanbul İzmir K.Maraş Karabük Karaman Kars Kastamonu Kayseri Kırıkkale Kırklareli Kırşehir Kilis Kocaeli Konya Kütahya Malatya Manisa Mardin Mersin Muğla Muş Nevşehir Niğde Ordu Osmaniye Rize Sakarya Samsun Siirt Sinop Sivas Şanlıurfa Şırnak Tekirdağ Tokat Trabzon Tunceli Uşak Van Yalova Yozgat Zonguldak
İstanbul 7°C
Karla Karışık Yağmur

Koruma ve Güvenlik Görevlisi de Sözleşmeli Statüde Alınabilecek

Koruma ve Güvenlik Görevlisi de Sözleşmeli Statüde Alınabilecek
283
A+
A-

Özel Güvenlik Adayları bu yazımızda sizlere Koruma ve Güvenlik Görevlisi de Sözleşmeli Statüde Alınabilecek hakkında bilgiler vereceğiz.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi de Sözleşmeli Statüde Alınabilecek

Resmi Gazete ‘nin 09 Mayıs 2020 tarihinde yayımlanan sayısında dikkat çeken bir karar yayımlandı. Yayımlanan kararda , kamuya sözleşmeli olarak koruma ve güvenlik görevlisi alımınının önü açıldı. Resmi Gazete ‘nin bugünkü sayısında yayımlanan Sözleşmeli Personel Çalıştırılmasına İlkin Esaslarda Değişiklik Yapılmasına Dair Esaslarda , koruma ve güvenlik görevlisi alımının sözleşmeli olarak yapılması için yasal düzenleme yapıldı. Söz konusu karar şu şekilde:

Koruma ve Güvenlik Görevlisi olabilmek için 5188 sayılı Kanunun 10. maddesinde yer alan şartları taşımak gerekmektedir.

Başvuru şartlar şu şekildedir:

Madde 10 – Özel güvenlik görevlilerinde aşağıdaki şartlar aranır:

a) Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak.

b) Silahsız olarak görev yapacaklar için en az sekiz yıllık ilköğretim veya ortaokul; silahlı olarak görev yapacaklar için en az lise veya dengi okul mezunu olmak.

c) 18 yaşını doldurmuş olmak.

d) 26/9/2004 tarihli ve 5237 sayılı Türk Ceza Kanununun 53 üncü maddesinde belirtilen süreler geçmiş veya hükmün açıklanmasının geri bırakılmasına karar verilmiş olsa bile;

1) Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına mahkum olmamak.

2) Affa uğramış olsa bile Devletin güvenliğine, Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına ve cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçları, zimmet, irtikap, rüşvet, hırsızlık, dolandırıcılık, sahtecilik, güveni kötüye kullanma, hileli iflas, ihaleye fesat karıştırma, edimin ifasına fesat karıştırma, suçtan kaynaklanan malvarlığı değerlerini aklama, kaçakçılık ve fuhuş suçlarından mahkum olmamak.

3) Anayasal düzene ve bu düzenin işleyişine, özel hayata ve hayatın gizli alanına, cinsel dokunulmazlığa karşı suçlar ile uyuşturucu veya uyarıcı madde suçlarından dolayı hakkında devam etmekte olan bir soruşturma veya kovuşturma bulunmamak.
e) (Mülga bend: 23.01.2008 – 5728 S.K/Madde 578)

f) Görevin yapılmasına engel olabilecek vücut ve akıl hastalığı ile engelli bulunmamak.

g) 14 üncü maddede belirtilen özel güvenlik temel eğitimini başarıyla tamamlamış olmak.

h) Güvenlik soruşturması olumlu olmak.


YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.